wtorek, 7 lutego 2012

Jak dobrze robić zdjęcia?

Witam ponownie ;)
Właśnie wróciłam od lekarza. Na dworze jest strasznie zimno! Nie radzę wychodzić z domu, jeśli nie macie zamiaru odmrażać sobie palców ;)
Przygotowałam dla was kilka rad, jak dobrze robić zdjęcia ;p

Fotografować można wszystko. Od krajobrazów po twarze naszych znajomych czy modeli. Nieważne co się fotografuje, należy ZAWSZE zwracać uwagę na światło. Najlepsze światło jest popołudniem. Oczywiście wszystko zależy jaki wybrało się motyw do zdjęć. Nie ma żadnych przeszkód, żeby robić je bardzo wcześnie rano (np. we mgle) lub późnym wieczorem.
Należy unikać dużych kontrastów. Dotyczy to zdjęć w pełnym słońcu, kiedy na postaci czy na rzeczy przez nas fotografowanej pojawiają się niepożądane cienie. W takiej sytuacji warto wykorzystać lampę błyskową. Rozjaśni owe cienie i udowodni nam, że nie służy do fotografowania tylko w nocy ;)
Programy tematyczne bardzo ułatwiają fotografowanie. Są tak zapisane, żeby dobrać parametry do panujących warunków. Przyznam się, że bardzo często korzystam z trybu automatycznego. Aczkolwiek nie zawsze zdjęcie wychodzi dokładnie takie jakie miało się zrobić. Wtedy od razu przełączam na tryb manualny i bawię się ustawieniami ;)
Nie wiem czy mam wspominać o statywie, który jest niezbędny przede wszystkim do robienia zdjęć w nocy,  aby zredukować przypadkowe ''poruszenie''  się aparatu. Jeśli nie mamy statywu to warto oprzeć aparat o coś stabilnego ( np. murek, płot lub cokolwiek ).

A pro po kadru, dodam swoje zdjęcie i w skrócie opiszę. ;)

Na zdjęciu jest mój pies. Kadr nie jest ''książkowy'' i o taki mi chodziło. Jest dość nietypowy, który nadaje zdjęciu 'inności'.
Tym zdjęciem, chcę was przekonać, żeby nie słuchać rad 'znawców', tylko po swojemu kombinować i uczyć się na błędach. Nie mówię, że osoby doświadczone, że 'uczą'. Ale jak wszyscy wiemy ''człowiek uczy się na błędach'' ;).

Jako taki dodatek dodam mój stary eksperyment. Zdjęcie zostało zrobione aparatem, nie w paincie ;D

Mam nadzieję, że nie zanudziłam i kiedyś komuś może się przyda to co napisałam ;)
+ fajna stronka o fotografii: KLIK

Pozdrawiam, Paula!

5 komentarzy: